Medlemskap i förenIngen
Ekenäs Gymnastiförening rf. kommer att införa en medlemsavgift från och med hösten 2026 i enlighet med allmän praxis, vilket gäller för föreningar. Medlemsavgiften är 20€ och betalas en gång varje år i september. Avgiften är en årsavgift, vilken inte är återbetalbar trots att en gymnast inte längre önskar delta i verksamheten.
Medlemskap i föreningen är obligatoriskt för alla tävlingsgymnaster. För övriga är det önskvärt att man är medlem och betalar avgiften. Medlemskap betyder att gymnasten är försäkrad under träningspasset. Medlemskap betyder också att föreningen har större möjligheter att erhålla understöd i förhållande till medlemsantalet.
Ekenäs Gymnastiförening rf. upprätthåller ett medlemsregister. I registret samlas in:
Förnamn, efternamn, hemort och födelseår, samt för barnen även förälders/målsmans tel. nummer. Registret är konfidentiellt.
Medlemskapet är frivilligt. Du kan också bli stödjande medlem, vilket innebär att man betalar en årlig avgift från 20€.
