Gympaledare
EGF:s ORDFÖRANDE

Sofia Lindqvist: Jag är tränare för tävlingsgrupperna i artistisk gymnastik. Mina grupper passar för de som redan deltagit några år i redskapsgymnastik och är intresserade av att tävla.
Sofia är också EGF:s ordförande i föreningen.

Lotta Bruncrona: Mångårig instruktör i seniorgympan för herrar och damer. Jag har dragit grupper i över 10 år. Jag är agrolog och har en yrkesexamen inom idrott.

Nicole Englund: Vuxen- och barngymnastik.
Nicole har fått mycket erfarenhet av hur det är att hantera barn pga. att hon har många småbarn i sin närmiljö. Hon är en glad och snäll person, som hoppas kunna sprida glädje och humor i gymnastikgruppen. På fritiden tränar och tävlar hon styrkelyft. För Nicole är det viktigt att både barn och vuxna rör på sig och håller kroppen i form. Hon vill skapa en trygg och positiv atmosfär i gruppen där alla barn känner sig välkomna och har roligt. Hon hoppas att alla som är med kommer att trivas tillsammans.

Mikaela Lindgren: Barngymnastik

Emma Selenius:
Ledare för redskapsgymnastik
Gymnastiken har varit en stor del av mitt liv sedan jag var 5 år gammal, och jag brinner verkligen för sporten.
Jag är en glad och positiv person, och har alltid haft lätt för att umgås med barn – kanske tack vare att jag har många kusiner och en lillasyster!

Ellen Westerlund

Wilma Häkkinenen: Ledare för Cirlkelträning.
Wilma Häkkinen är utbildad idottsinstruktör och simlärare.
Hjälpledare /gymnaster




Katariina Elomaa: Barré och kroppsvård (ny grupp)
Heidi Jormanainen: bodymix. Heidi fungerar annars som personlig tränare, kostrådgivare och instruktör.